Postupnou změnou společenských vztahů některá vodní díla, úpravy toků, ztratily svůj účel a je možno přistoupit k revitalizacím, případně renaturacím. Jezy a spádové objekty, které slouží nadále zásobování vodou, nebo nutným stabilizacím městských tratí, je možno řešit zprůchodněním pro vodní živočichy pomocí rybích přechodů.
Výsledky voleb funkcionářů ÚS na období 2022–2026
Stručně z obsahu
Jaké jsou zdroje příjmů územního svazu
U některých revírů dochází ke změně v jejich číslování
Jak si vedla naše rybářská stráž v roce 2021
Pozor na slunečnici pestrou a střevličku východní
Krátce z našeho územního svazu
Aktuálně z jednání výboru územního svazu
K dispozici ZDE
se uskuteční v neděli, 29. května v hotelu Belaria Resort
v Hradci nad Moravicí.
Jelikož se jedná o volební konferenci, tak na konferenci proběhne volba jak
předsedy a členů výboru územního svazu, tak i volba členů územní
dozorčí komise a 21 delegátů na sněm ČRS, včetně jejich
náhradníků.
Na tuto konferenci již byli pozváni delegáti všech našich místních
organizací.
Stručně z obsahu
Dva velké revíry již uklizeny, třetí na úklid teprve čeká
Pozor na candátí hnízda na revíru 471 066
Termín volební konference se blíží
Morální ocenění našeho svazu
Krátce z našeho územního svazu
Aktuálně z jednání výboru územního svazu
K dispozici zde
Dne 19. března 2022 nás náhle ve věku nedožitých 65 let opustil
dlouholetý hospodář místní organizace ČRS Fulnek, pan Ivan Zwinger.
Čest jeho památce.
Sportovní a rekreační rybolov v povodí řek Odry, Olše, Bečvy a Moravy má dlouholetou tradici. Již více jak 100 let zde lov ryb na udici organizují rybářské spolky a sdružení, sjednocené dnes v Českém rybářském svazu (ČRS). Toto občanské sdružení vedené Územním výborem ČRS pro Severní Moravu a Slezsko zahrnuje 59 místních organizacích s téměř 50 000 aktivních členů, dětí a mládeže.
Vesměs všechny povrchové vody, s výjimkou rybníků určených k produkci násad a nádrží s vodárenským využitím, jsou v současnosti zahrnuty do rybářských revírů pstruhových a mimopstruhových. Jsou začleněny do společného rybolovu Českého rybářského svazu a platnosti celosvazové povolenky.
Pstruhové revíry – 936 ha, 1 472 km – roční výlovek na udici cca 21.000 kg ryb (pstruh obecný, pstruh duhový, lipan podhorní). K atraktivním revírům patří úseky toku v řece Ostravici, Bečvě a Moravici. Některé z revírů jsou pouze pro lov na umělou mušku, v některých je zaveden systém chyť a pusť. Revíry jsou pravidelně zarybňovány násadami lososovitých ryb v hodnotě cca 3 mil. Kč.
Mimopstruhové revíry – 4 148 ha, 792 km – roční výlovek na udici cca 470.000 kg (kapr obecný, štika obecná, candát obecný, sumec velký, lín obecný, ostroretka stěhovavá, parma říční, okoun říční…). Největším revírem je vodní nádrž Slezská Harta u Bruntálu s rozlohou 900 ha, k rybářsky atraktivním patří i další přehrady a štěrkovny s rozlohou 80 – 100 ha. Rovněž rybolov na řekách Morava, Odra, Opava, Olše a Bečva skýtá bohaté rybářské zážitky a úlovky.
Většina rybářských revírů poskytuje lovícím nejen rybářské úspěchy, ale také pobyt v krásné a malebné přírodě Beskyd a Jeseníků, odpočinek na březích přehradních nádrží i široké možnosti náročného lovu lososovitých ryb v podhorských pstruhových revírech.