CZCZCZ-->
Český rybářský svaz Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko
úvodaktuality z VÚSpozvánkydiskuzefotogaleriepřihlásit
Orgány
územního svazu
Legislativa a ost. dokumentyCeníkRybářské
revíry
Informace z odborů a komisí při ÚSPřehledy o úlovcích a zarybněníBPVRPKontakty
Co je nového Aktuální číslo Zpravodaje ** ČERVEN 2020 ** naleznete na stránce Aktuality z VÚS
Poznejte nové ubytování v Roudně Moravskoslezský kraj finančně podpořil rybářskou mládež.více informací … Moravskoslezský kraj podporuje investici ČRS.více informací … Olomoucký kraj podporuje dotací
obnovu obsádky revíru
po ekologických haváriích
 
Rybářské revíry

revíry mimopstruhové rybářské revíry pstruhové výpis jednotlivých revírů fotogalerie

 

RSSPokračování

Dobrý den,

jak vidno, vše v MO a ÚS je tak křišťálově čisté,že už raději nikdo ničím neoponuje.Vlastně ano,dostal jsem odpověď emailem od ing.Jaroně,poprvé za léta bez arogantního tónu,ale za to plný pouček ze stanov a jak bych se měl více věnovat svazu,abych dostal jiný náhled na vše.

Inu stanovy znám,vím co nám říkají,ale bohužel jsou tak prohnilé jak jejich samotné stáří,proto jsou napsány tak,aby se nedalo vlastně podle nich řídit,což je samotný příklad brigád a podvodů v MS střed. Pokud mi stanovy říkají,že bych měl stížnost podat na MO,tak předsedou MO je člověk,který tohle vše vyvolal svým prohlášením a teď se snaží zřejmě i na popud ÚS vše tutlat.Pokud by má stížnost tedy byla předána DK MO,tak v ní zase zasedá člověk právě podezřelý z protiprávního jednání,dokonce na stránkách MO figuruje stále jako předseda DK. Sakra jak to jen krásně ty stanovy hrají do karet a dají se vždy použít,když je zapotřebí,ale jen jedné straně.Věřím,že ÚS nemá zájem,aby se něco rozkrývalo,nebylo by to nic příjemného zřejmě i pro ně.Ony ty stanovy kryjí jen jeden druhého, co kdyby tam bylo, že by se vším zabýval někdo nezávislý? To by padaly jiné rozhodnutí a nikoliv jako dnes, já na bráchu, brácha na mě. Každý člen jsou peníze a to je špatně, proto jsme to dopracoval tam kde jsme teď.

Znovu upozorňuji,že trestní právo a občanský zákoník je nějakým stanovám spolku nadřazený a já se v tomto případě musím řídit právě těmito předpisy.Jaké bych se asi dočkal odpovědi podle stanov?Dokáži si to živě představit. Stanovy nám však říkají taky to,že pokud si člen splní povinnosti,tak je mu vydána povolenka,tudíž proč někdo žádá zpětně po členech za brigádu,když podle stanov vše splnil.Stanovy jsou jen ohýbány,jak se komu hodí.

Zde je uplatňován na jednu a tu samou situaci dvojí metr a to mi vadí a půjdu po tom dokud lidé odpovědní za problémy s výběry za brigády v MS střed nebudou vyloučeni ze svazu a předáni policii.Pokud se tak stalo v případě člověka MS Poruba,byl vyloučen,vše musel vrátit a byl vyšetřován,totéž požaduji po odpovědných osobách MS střed.Ano,člověk z Poruby byl přímou konkurencí předsedovi MO,ale uklouzl a předseda MO této situace jen využil,ale přesně tak,jak mu to ukládá zákon a přesně tak by měl konat i v případě MS střed. Byl jsem na mnoho kontrolách RS,kde na dotaz brigád člen odpověděl,že každý rok brigádu platí,ale jeho jméno se nalezlo na prezenční listině odpracovaných brigád MS střed,kam se tedy poděly asi peníze a příspěvky členů? Dnes vládne mezi členy jiná hysterie a sice, kdo nám napíše brigádu,když naši skupinu zrušili.To je další věc,která svaz připravila o prostředky,takže nejde o nic jiného než o kontrolu zpětně cca po dobu jejich činnosti,vystavit účet viníkům a rozloučit se s nimi. Jak že to předseda nazval? Pochybení při výkladu? Výkladu čeho? Povinností člena je odpracovat nebo uhradit brigádu,povinností MS je umožnit odpracovat nebo vybrat finanční částku za brigádu.Je tam někde uvedeno něco jiného?Nebo to pochybení při výkladu mám chápat tak,že dotyční z toho výkladu pochopili,že si nějaké peníze můžou nechat nebo ,že se může členům psát brigády bez odpracování.Tohle však není o žádném výkladu,ale o zanedbání povinností a okrádání nás všech.A pokud to tedy prošetřovala DK ve které zasedá samotný podezřelý,tak ten závěr o výkladu sedí.Předseda MO by měl všem,kteří uhradili zpětně částku za brigády vrátit a omluvit se jim.

Vrátím se krátce k tomu,co mi bylo odpovězeno na poplatky za nájem,děti atd.Tohle prý řeší nějaká příkazová smlouva nebo jiný dokument.Bohužel účetnictví nezná takový pojem a hravě se můžu dostat do situace jako s brigádami,že po letech bude někdo po mě chtít tyto příspěvky.Na každou mou platbu svazu musí být vydán příjmový doklad,na kterém bude zřetelné co a komu platím,což je vlastně zároveň mým důkazem,že mám vše v pořádku,jelikož členský průkaz tyto poplatky nezná,tudíž zápis v členském průkazu obsahuje jen vydání,vrácení povolenky,brigádu, známka členský příspěvek,popřípadě jako letos příspěvek jiný,čímž mám stvrzeno jejich splnění,ale nájem a jiné poplatky?

Zajímavostí u brigád je i kolik lidí a kolik hodin je na aktivitu kolem revíru vynaloženo.Léta uklízím štěrkovnu Antošovice,kdy vím kolik mi tato činnost zabere času a to mne u toho všichni vidí a kolik zabere času úklid hromadě lidí,které nikdy nikdo u vody neviděl.Ale na prezentačních listinách je lidí a hodin tolik,že to by ty Antošovice musely vypadat úplně jinak za ty stovky hodin práce.

V emailu od ing.Jaroně mi bylo sděleno,že již ÚS ví o tom,že na konkrétní lidi bylo podáno trestní oznámení,tudíž se tím již policie zajímá.To je dobře a byl bych rád,kdyby byli členové s výsledkem šetření seznámeni,mají na to právo!!!

Smutné však je,že to trestní oznámení nešlo od předsedy MO nebo na podnět ÚS, ale od členů,což zase zavání tím, že se šláplo do něčeho co bude smrdět mnoha lidem.Ono,když něco hnije,tak vždy od shora dolů,stanovy jsou nastaveny tak,že nakonec jeden něco ví na druhého,ten druhý na třetího,takže nakonec budou pouze krýt jeden druhého a krást budou všichni.Tohle je znění stanov v českém lidovém překladu.

Osobně jsem zastánce kompletní obnovy ÚS a MO,jelikož ani jeden tento subjekt u mne důvěru nemá,proto by bylo vhodné,kdyby všechny tyto lidi již nikdo nenavrhoval do funkcí a tím by nebyli již ani zvoleni.Rád bych viděl v těchto pozicích lidi,kteří budou mít zájem udělat audit hospodaření,kon­trolu úplně všeho a hlavně,aby to byli lidé,kteří se k tomu nebudou stavět jako ke své firmě,tudíž že jim nepůjde jen o peníze.Tady na Severu víme,že ten rybolov a jeho podmínky se mění podle toho,jak se kdo vyspí,potřebné věci aplikovány nejsou,ale blbostí papír snese opravdu hodně.Tím bych mohl narazit na to,že ÚS tvrdí,že podle stanov není nadřízen MO,ale z těch stanov lze vyčíst,že MO řídí.Pokud měl někdo zkušenost s něčím novým,co chtěl objasnit na MO nebo MS,určitě se mu dostalo odpovědi stejně jako mně,že za tím je Jaroň a oni s tím nic nezmůžou.Ono by vůbec bylo nejlepší,kdyby odstoupili oni sami,to však neudělají,ví moc dobře proč.

Když už jsem nakousl BPVRP a jejich soustavné změny,kde ÚS i MO demonstrují,že vlastně ani neví co chtějí,připomeňme si pár perel: Jednou podběrák ano,podruhé ne a tak dokola. Podzimní hájení po vysazení,jednou jen kapr,podruhé všechno a teď se už nehájí nic,taky pořád dokola. Sumec,jednou míra 50cm,přece je přemnožený,dnes je ve vyjmenovaných rybách s ročním limitem,vychytal se snad? Amur,nepůvodní ryba,ale v ušlechtilých nebo nově vyjmenovaných. Letos tam máme perlu všeho a to je osvětlení místa lovu po setmění,tohle mohl vymyslet pouze ten,kdo na židli v teplé kanceláři svazu nemá co dělat.Při dnešním výběru různých halogenů si živě dokážu představit co se bude u vody dít,při tom je světlo plašič nejen ryb,ale i ostatních živočichů okolo vody a je jen na škodu,stačí si otevřít učebnici přírodovědy ze základní školy a to by jsme se jako spolek měli řadit k ochráncům přírody. No a RS nám už trefí jen na tyto místa,kdo by se plahočil do tmy za pytláky,že.Kdyby tam byla alespoň povinnost,aby to světlo bylo červené,což je barva,která nikomu nevadí a nebude přes hladinu vody oslňovat rybáře sedící naproti. K70 jednou jen někde,dnes všude.Co s těmi prasaty jednou budeme dělat?

Třeba příští rok budeme muset mít všichni reflexní vesty a růžové ponožky :-).

Mohl bych takhle pokračovat,ale každý rozumný člověk to musí vidět sám. Celý systém je špatně,kdy nám poslouží jako model soukromé revíry.Kdo si na těchto vodách dovolí to,co si rybáři dovolují na svazovkách? Nikdo a to z jednoduchého důvodu,už by si na takové vodě nezachytal,ovšem na svazové mu nehrozí takřka nic,jednak na ně jen tak někdo nepříjde a když ano,tak zase klasika,brácha na mně,já na bráchu a povolenku má zpět. Jsem pro,aby RS byla motivována třeba jen tím,že se jim proplatí náklady na činnost,určitě se ty prostředky najdou a dohled nad tím je velice jednoduchý.Kdo nic nedělá,nic nedostane.

Když jsem zmínil i vysazování ryb,není zapotřebí to rozvádět,kdyby se kapr dva roky nesadil a místo toho šla do vody ryba,která tam doopravdy chybí,udělalo by se jen dobře a prospělo by to všem,ti co ryby chytat neumí a spoléhají se na to,že když nakoupí to nejlepší a nejdražší na trhu,tak ta ryba se musí chytit sama,tak ti se alespoň ryby naučí chytat a kapr ve vodě v tomto množství je zase jen na škodu,obzvláště v době,kdy máme v revírech vody méně a méně.Ostatně právě kapra je všude dost,stačí jen rozumět jeho potřebám a biologii a nachytá ho každý metráky.Pstruhovky nám zejí prázdnotou,proto se duháci sadí do MP revírů,pro zpestření,ano pro zpestření bych to chápal,kdyby jich bylo dostatek tam,kde patří,ale to už je věc každého hospodáře revíru. Do vody by měla jít prvně původní ryba, která v revíru chybí a až potom nějaký granulák.Je toho doopravdy mnoho,proto na svých místech musí sedět lidé,kteří rozumí rybám a vodě,potřebám ryb a vody a nikoliv jen zlaťákům a potřebám masařů. Velká část rybářů o rybách neví nic, všichni však chtějí chytat deseti kilové ryby, něco jako radost i z malého úlovky se vytrácí, ptám se na příčinu, já ji znám, jsou to zase jen peníze, rybářem se stane kdokoliv, stačí když zaplatí. Že ničemu nerozumí není podstatné. Jde o trofeje a maso. Násadový plán se nepřízpusobuje zvyšujícím se počtem rybářů,v zásadě jde každý rok do vody totéž a ve stejném množství,tu a tam se sypne o něco víc.Počet rybářů si myslím by měl být regulován,jelikož tím volným přístupem se vytváří jen tlak na revíry,který jednou bude už neúnosný.V mys­livosti jsou taky limity a regule,jelikož na 5ha lesa nemůže být 400 myslivců.Ale jsme zase u jádra problému,nesmělo by jít jen o peníze,zdravý a selský rozum už se v rybářství celkově vytratil,to víme všichni. Kdo z hospodářů se projde v době tření jednotlivých druhů ryb kolem vody,aby viděl jaký má v revíru stav?Je to jednoduché a není zapotřebí žádnou tabulku a statistiku.Který hospodář dělá něco pro to,aby se původní ryby zase začaly všude vytírat?Postřehl některý hospodář,že se již druhým rokem třeba právě v Antošovicích úspěšně vytírá a líhne kapr?Vidí někdo při jarním tření žalostný počet štik v revírech?Kdo z hospodářů jde za šera k vodě,aby se podíval,jestli se vytřel candát?Pozná ho vůbec u břehu mezi potěrem?Na to nepotřebuji tabulky a čísla,jsou to věci,které vidí každý,kdo se o to zajímá a trefí ze své židle k vodě.Stačí na to jen otevřené oči a minimum znalostí. Jak jsem uvedl,štěrkovna Antošovice je můj léta oblíbený revír a umím ho již číst i po slepu,což by měl umět každý hospodář,kterému je svěřen revír na hospodaření.Udržet vyváženost ryb v revíru a hledat důvody,proč něco není jak by mělo být,snažit se o nápravu nedostatků. Třeba právě zmiňovaná štěrkovna,sadí se tam úhoř,který za dva roky zmizí,sadí se tam lín,který taky zmizí,mizí už i okoun,ale kapr ne.Zase stačí málo,aby se našla příčina.Stačí někdy v květnu jít k vodě s rousnicí,abych vytáhl za vycházku 50 ks sumce,když k tomu přidám odbornou literaturu,ihned je známa příčina problémů a ihned pochopím,že vysazuji do vody sumcovu hlavní potravu,což je úhoř,lín,okou­n.Populace sumce v Antošovicích stejně jako na jiných revírech raketově stoupá,daří se mu úspěšně vytírat,potravy má všude dostatek,jen ty vysazené kapry zatím nechce.Vše nám tedy spěje do bodu,že jednou budeme mít ve vodě už jen sumce a kapry.

Možná si myslíte,že to vše co zde píšu mají být nějaké mé ambice Vás vystřídat. V žádném případě nemám ambice si jít sednout na jednu z Vašich židlí, mám svých starostí dost a tahle má snaha je vlastně mým povoláním,tudíž i koníčkem.Chci,aby jsme si veřejně popovídali o všem co nás trápí,chci aby mi byly případně mé a jiných členů pochybnosti vyvráceny,chci mít důvěru ve vedení MO a ÚS,chci mít pocit,že se vše dělá pro rybáře a ne pro vlastní prospěch některých jedinců a chci,aby ti co pochybili nesli veškeré následky jako odstrašující příklad,kdyby tyto choutky měl i někdo jiný.Zase tak moc tedy nechci,ale momentálně jsou mé sny na míle vzdálené od reality.Chci,aby i ostatní věděli,že tím kolosem se dá pohnout a dá se otevřít mnoho otázek.Ostatně web ČRS Ostrava provozuje ÚS a jistě za peníze nás všech,což je samozřejmě jen dobře,ale nachází se na tom webu i toto fórum na otázky a diskusi,mělo by sloužit k tomu,aby jste vy ve funkcích byli blíže nám prostým členům a aby jste mohli číst a případně reagovat na podněty jako je třeba ten můj.Nač to obcházet stanovami,když se dá dotázat na rovinu.

Jak je tedy vše křišťálově čisté? Nebo se vody přikalují?

Mé pravidlo,kterým se řídím zní,že hnůj patří na pole,aby podpořil růst něčeho užitečného a toho hnoje v MO už je mnoho,jen ho třeba vyvést na to pole.

Pokud tedy nějaká reakce příjde,tak pánové už vážně ty stanovy na mě nezkoušejte,nemáte se tam o co opřít,nefungují tak,aby tam okamžitě nebyl střet zájmu nebo i něco horšího.

Hezký den

Petr Ramian


Nový příspěvek

Nové příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé.


 

© 2009–2020 Územní výbor pro Severní Moravu a Slezsko, © 2009–2014 MARF reklamní agentura, grafické studio, tvorba webových stránek a webdesign 7.2.31